Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta. Zwłaszcza że przy obecnym tempie rozwoju rynku nieruchomości komercyjnych w stolicy Dolnego Śląska, przy zakładanych planach biznesowego zagospodarowania obrzeży miasta centrum Wrocławia przestaje być dla inwestorów jedyną opłacalną możliwością. Lokale biurowe we Wrocławiu coraz częściej powstają daleko od ruchliwego „środka”, a co istotne – nie tracą przy tym na swojej atrakcyjności.
Co przemawia na korzyść lokalizacji w centrum miasta? Zdawać się może, że położone w okolicach rynku, w dzielnicach: Śródmieście i Stare Miasto biurowce i obiekty komercyjne czerpią z samego tytułu lokalizacji ogromne zyski, że właśnie atrakcyjność lokalizacji decyduje o ich ogólnej wartości na rynku. Nic bardziej mylnego. Według europejskich analiz Wrocław znajduje się w czołówce najbardziej zakorkowanych miast na Starym Kontynencie. I choć sytuacja ulega zmianie, trudno przypuszczać byśmy w najbliższym czasie dołączyli do Sztokholmu czy Saragossy. Co to znaczy dla branży nieruchomości komercyjnych? Dla wielu pracowników takie właśnie lokale biurowe we Wrocławiu (położone w ścisłym centrum) to meta długiej i trudnej podróży. Najpierw korki, później partyzanckie polowanie na miejsca parkingowe. Nie dziwne więc, że wielu pracowników korzysta z komunikacji miejskiej lub rowerów. To więc główny minus „atrakcyjnej” lokalizacji.
Lokale biurowe we Wrocławiu położone na obrzeżach lub poza centrum stolicy Dolnego Śląska nie stwarzają swoim właścicielom takich problemów. Często nowe obiekty powstają przy głównych, przejezdnych arteriach miasta lub przy trasach wylotowych. Wówczas i przyjazd, i powrót z pracy przebiega innymi, nie zakorkowanymi w godzinach szczytu drogami.
Co jeszcze sprawia, że lokale biurowe we Wrocławiu coraz częściej powstają z dala od tłocznego i hałaśliwego centrum? Decyzję deweloperów co do lokalizacji poparte są rynkowymi kalkulacjami. Owszem popyt stale rośnie, lecz nie wzmocni tego trendu ograniczenie oferty do jednego klienta – luksusowego i zamożnego. Stąd też na obrzeżach dostępne są lokale biurowe we Wrocławiu w znacznie niższej cenie niż w przypadku Starego-Miasta lub Śródmieścia.
Ostateczny wybór należy do przedsiębiorców. Jeśli nie musimy utrzymywać stałych i bezpośrednich kontaktów z klientami, których naturalnie więcej jest w centrum miasta, spokojnie możemy wybrać ciche i komunikacyjnie „wygodne” przedmieścia. Szczególnie, że przy postępującym procesie suburbanizacji coraz więcej mieszkańców, a w tym i nasi pracownicy, przenosi się na dalsze od centrum regiony Wrocławia.
Wystarczy więc spojrzeć na mapę nowych inwestycji. Lokale biurowe we Wrocławiu wypełniają przestrzeń takich ulic jak np. Legnicka, Powstańców Śląskich. Daleko od centrum powstają również lokalne ośrodki biznesowe, których budowa wspierana jest zarówno przez władze miasta jak i przez lokalnych inwestorów