Na ekologie stawia dziś prawie każda nowoczesna branża i nie jest to tylko kwestią mody, ale przede wszystkim oszczędności i realizowania określonego sposobu życia, czy w tym przypadku – pracy. Nie powinien więc dziwić fakt, że w Polsce powstaje coraz więcej ekologicznych budynków komercyjnych. Znajdujące się w nich biura spełniają najwyższe „zielone” standardy, dzięki czemu honorowane są światowymi i europejskimi certyfikatami. Czy również w stolicy Dolnego Śląska znajdziemy ekologiczne biura?
Co właściwie decyduje o tym, że dany budynek uznać można za ekologiczny? Przesłanki do takich wniosków czerpać możemy z dwóch źródeł. Pierwsze obejmuje wszystkie techniczne i architektoniczne rozwiązania zastosowane przy budowie, które w istotny sposób zmniejszają zużycie energii. Mowa tu o określonych materiałach, zainstalowanych systemach czy projekcie przestrzennym. Drugie źródło dotyczy zaś zastosowania ekologicznych procedur i pracowniczych praktyk przez właścicieli biura we Wrocławiu. Bowiem ekologiczny budynek wymaga również ekologicznego zarządzania. W przeciwnym wypadku wszelkie techniczne rozwiązania tracą swoją skuteczność.
W pierwszej części artykułu skupimy się na omówieniu kwestii technicznych, które czynią z obiektu miejsce oszczędne i przyjazne dla środowiska. Jak stworzyć ekologiczne biura we Wrocławiu?
Odpowiedzi udzielają twórcy już istniejących obiektów, które wyróżnia posiadanie odpowiednich certyfikatów np. LEED czy GreenBuilding. A wśród laureatów „ekologicznych konkursów” znaleźć można również niektóre biura we Wrocławiu.
Istotnym elementem systemu ograniczania zużycia energii jest tzw. free cooling, dzięki któremu pomieszczenia biurowe schładzane są przez chłód powietrzna znajdującego się na zewnątrz obiektu. Niektóre biura we Wrocławiu korzystają również z adiabatycznego nawilżania powietrza, które zasila tańsza i przyjaźniejsza środowisku energia. Znaczne oszczędności uzyskać można również przez zmniejszenie przepuszczalności cieplnej przeszkleń i odpowiednie zbilansowanie izolacyjnych elementów konstrukcyjnych. Mądre gospodarowanie ciepłem to jedno z najważniejszych zadań ekologicznego biura we Wrocławiu.
To jednak nie wszystko. Gdzie jeszcze szukać należy ekologicznych oszczędności? W jaki sposób nowoczesne biura we Wrocławiu stać się mogą przyjazne dla środowiska i tańsze w użytkowaniu? Sporą część wydatków pochłania woda. Stąd też w obiektach uhonorowanych certyfikatami stosuje się dziś np. bezwodne pisuary, wyposażone w czujniki instalacje sanitarne, czy rośliny, które nie wymagają intensywnego podlewania. Możemy odnieść wrażenie, że to przecież mało istotne szczegóły. Ale na tym polega ekologiczne oszczędzanie – na szukaniu kolejnych drobnych, ale jakże przydatnych rozwiązań.