Ekologiczne biuro cz.II

Można stworzyć nowoczesny budynek według wszystkich ekologicznych standardów. Wyposażyć go w skuteczne systemy oszczędzania energii, pozyskiwania jej ze źródeł alternatywnych, zarządzania ciepłem czy zużyciem wody. Ale nie spodziewajmy się zaskakujących wyników, gdy ekologicznym technologiom nie towarzyszy odpowiednie z nich korzystanie i kultura pracownicza, której celem są właśnie mądre oszczędności i szacunek dla środowiska, zarówno w przestrzeni biura we Wrocławiu jak i poza nim.

Deweloperzy i projektanci ekologicznych biurowców dawno zauważyli, że uruchomieniu pozytywnych nawyków sprzyja odpowiednia motywacja. Jeśli bowiem pragniemy oszczędzać, sprawmy by było ono łatwe i „bezbolesne”. Pokażmy pracownikom, że uzyskają z tego tytułu realne korzyści, mało tego – mogą oszczędzać nawet o tym nie wiedząc, bez specjalnego wysiłku czy uciążliwych wyrzeczeń. Stąd też przyjazne dla środowiska biura we Wrocławiu stają się również przyjazne dla pracownika. W jaki sposób?

Niektóre biura we Wrocławiu, zwłaszcza te w budynkach o ograniczonych zasobach miejsc postojowych czy utrudnionym przez korki dojeździe, wręcz zmuszają do zachowań ekologicznych. Deweloperzy w tym konkretnym przypadku postawili na alternatywne środki komunikacji. W obiektach komercyjnych powstają parkingi dla rowerów, specjalne, wydzielone miejsca dla pojazdów o napędzie hybrydowym oraz w pełni wyposażone szatnie i natryski dla tych pracowników, którzy do biura we Wrocławiu przyjechali na rowerze. Pracodawcy promują również inny, oszczędny rodzaj podróżowania: tzw. carpooling – wspólny przyjazd do pracy wielu pracowników jednym pojazdem.

Kolejnym elementem realizacji zachowań ekologicznych w przypadku biura we Wrocławiu jest stosowanie recyklingu. Praktyka ta dotyczy nie tylko sortowania śmieci, ale również korzystania z takich materiałów i produktów, które później, po zużyciu nadają się do ponownego przetworzenia. Takie działanie leży w gestii zarówno właścicieli ekologicznego obiektu jak i również samych najemców – firm i instytucji. Pamiętajmy, wszelkie nowoczesne technologie potrzebują umiejętnego z nich korzystania oraz uzupełnienia ekologicznej strategii o codzienne, z pozoru błahe czynności.

To, że w pomieszczeniach sanitarnych znajdują się „oszczędne” instalacje, a wyposażony w czujniki system oświetlenia gaśnie za wychodzącymi pracownikami, wcale nie znaczy, że sami nie musimy dokładać dodatkowych starań, by ekologiczne biura we Wrocławiu nie zostały nimi tylko z nazwy.

Certyfikaty LEED i GreenBuilding to powód do dumy i uzasadniona satysfakcja, ale wcale nie wiele większa od tej płynącej z ekologicznego stylu pracy czy obniżenia kosztów utrzymania biura we Wrocławiu.

Data publikacji: 12 grudnia 2011
Print Friendly, PDF & Email