Klasyfikacja budynków biurowych, cz.2

 Drugą część klasyfikacji zaczniemy od obiektów klasy B, której poświęcić należy więcej uwagi, z racji pewnych trudności co do ostatecznej oceny i przypisania określonej litery. Dalej przyjrzymy się obiektom o niższym standardzie. Wszak biura we Wrocławiu to nie tylko lokale w budynkach z najwyższej półki.

W kategorii B istotnym kryterium staje się wiek obiektu. Nie dotyczy to jednak budynków zabytkowych, które zaadaptowane zostały do funkcji komercyjnej. Same walory estetyczne i najczęściej prestiżowa lokalizacja kwalifikują taki obiekt do najwyższej klasy. Kategorię B zasilają biura we Wrocławiu, których „wiek” nie przekracza dziesięciu lat, zarówno te poddane remontowi jak i nieodnowione.

Również w tym przypadku decydującym kryterium jest lokalizacja. Biura we Wrocławiu klasy B to takie lokale, które mieszczą się w starych obiektach położonych poza centrum miasta, w dzielnicach peryferyjnych lub przemysłowych, ale w sąsiedztwie istotnej infrastruktury drogowej: przy stacjach kolejowych, lotniskach czy głównych arteriach miejskich. O przynależności obiektu do kategorii B decyduje również brak którejś z cech typowych dla budynku luksusowego, np.: standardu wykonania czy zakresu wartości dodanych. Tej klasy biura we Wrocławiu znajdują się często w niewysokich obiektach – do pięciu kondygnacji.

Trudność w jednoznacznej ocenie spowodowana jest nieraz przez efekt kompleksowych zabiegów renowacyjnych, którym poddawane są budynki. Wiele obiektów po gruntownym remoncie przypomina nowopowstały i luksusowy budynek: zmieniona zostaje elewacja, biura aranżuje się według zasad open space’u, powstaje hall z recepcją, nowoczesne windy. Takie biura we Wrocławiu z czasem przestają odbiegać od najwyższego standardu. Mimo to wiek budynku i wady lokalizacji sytuują je w kategorii B.

Określenie lokali klasy C sprawia już mniej trudności. Znajdują się one w obiektach liczących więcej niż 15 lat. Standard techniczny oraz lokalizacja pozostawiają wiele do życzenia – budynki są w złym stanie, podobnie jak drogi dojazdowe. Właściciele biura we Wrocławiu tej klasy nie mogą liczyć na takie udogodnienia jak np.: podziemny parking, systemy ochrony, recepcję czy wewnętrzne sieci informatyczne. Właściciele obiektów klasy C najczęściej pozostawiają najemcom pełną możliwość zmiany aranżacji lokalu, jego remontu i rozbudowy.

Klasyfikację zamyka kategoria D. Zaliczyć do niej można obiekty w bardzo złym stanie technicznym, wymagające natychmiastowej renowacji. Stąd też funkcjonują one na rynku w roli bazy wyjściowej do odbudowy, której efektem ma być budynek komercyjny klasy C lub B.

Świadomość takiego rozróżnienia bywa przydatna szczególnie dla klientów, którzy myślą o najmie powierzchni pod lokale biurowe. Warto bowiem wiedzieć, czy wynajmując biura we Wrocławiu o standardzie klasy C, nie przyjdzie nam zapłacić za obiekt z czołówki klasyfikacji.

Data publikacji: 9 grudnia 2011
Print Friendly, PDF & Email