Nowoczesne biura – sprawdzamy najwyższy standard

Rynek powierzchni biurowych w naszym kraju cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Na ten moment w Polsce jest już ponad 7 milionów metrów kw lokali biurowych. Warto przyjrzeć się biurom i sprawdzić, które z nich uznawane są w dzisiejszych czasach za nowoczesne.

Mówiąc o standardzie danego lokalu biurowego dokonujemy dość prostego podziału na klasy , czyli A, B i C. Najwyższy standard to rzecz jasna biurowce klasy A. Biura takie powinny spełniać określone kryteria: powinny być umiejscowione w centralnych dzielnicach miast, w otoczeniu biznesowym itp. Liczą się też takie elementy standardu, jak zaopatrzenie w: recepcję, windy, klimatyzację, podwieszane sufity, podniesione podłogi, okablowanie strukturalne, zabezpieczenia p.poż, wystarczająca liczba linii telefonicznych oraz miejsc parkingowych. Oczywiście liczy się też estetyka i standard wykonania. Ponadto „w cenie” są wszelkie rozwiązanie ekologiczne i ergonomiczne, które pozwalają obniżać koszty eksploatacji obiektu. Znaczenie mają rozwiązania, które mogą nadać budynkom status inteligentnych, a więc umożliwiające zmniejszenie zużycia energii, wykorzystujące wodę deszczową, umiejętne wykorzystanie światła naturalnego, żaluzje zewnętrzne, wydajne oświetlenie itp.

71

Za dużą zaletę uważa się również duże balkony oraz przestronne tarasy na dachach budynków. Wszelkie rozwiązania ekologiczne są dzisiaj bardzo pożądane. Budynek biurowy, w warstwie architektonicznej powinien być dodatkowo ciekawy i estetyczny. Jeśli chodzi o wnętrza to istotne jest, aby dawał duży dostęp światła naturalnego, standardem dziś są też przestrzenie, które dają się modulować, tzw. elastyczne wnętrza (agile interiors), które pozwalają dobrowolnie manipulować przestrzenią, w zależności od zapotrzebowania najemcy (stawiać nowe ścianki itp., powiększać/ zmniejszać moduły).

Klimatyzacja uważana jest już za standard, lecz mimo to ważne by pomieszczenia dawały dostęp świeżego powietrza i nie budowały wrażenia zamknięcia, dlatego istotne są również, choćby uchylne, okna. Nowoczesne systemy klimatyzacji zapewniają nie tylko chłodzenie, ale i nawilżanie powietrza i dają możliwość indywidualnych ustawień w każdym pomieszczeniu. Jeśli chodzi o przeszklenia – oczywiście popularne są okna panoramiczne, sięgające od podłogi do sufitu. Muszą one jednak równocześnie posiadać żaluzje, rolety, pozwalające szybko zaciemnić pomieszczenie.

Jedną z najważniejszych w przypadku wynajęcia biura rzeczy jest miejsce parkingowe. Może być to miejsce na parkingu podziemnym, lub teren wydzielony przed budynkiem. Najbardziej nowoczesne lokale biurowe dają również dostęp do szerokiej gamy usług, np. dostęp do punktów gastronomicznych lub usług sportowych.
Wspomniane powyżej cechy odznaczają biura najwyższej klasy. Trzeba jednak pamiętać, że wraz ze wzrostem standardu, rośnie również cena danego biura.

Monika Prądzyńska
Dział Analiz WGN

Data publikacji: 18 kwietnia 2014
Print Friendly, PDF & Email