Rynek biurowy we Wrocławiu – ciągle duża podaż

Podaż powierzchni biurowej na Dolnym Śląsku szacuje się na około  pół miliona metrów kwadratowych. Wrocław uznawany jest za jedno z miast, w których rynek biurowy rozwija się najszybciej w Polsce. Ceny za metr są tu jednak wysokie. W WGN przeciętnie trzeba płacić około 45 zł za metr kwadratowy powierzchni.

Stolica to zdecydowanie największy rynek komercyjny w Polsce. Tutaj powierzchnię nowoczesnych biur szacuje się nawet na 4 mln metrów kwadratowych. Warto wspomnieć dodatkowo, że pod tym względem Warszawa już dawno wyprzedziła inne stolice państw Europy Środkowej.

Wprawdzie wysoka podaż nowych biur przekłada się na wskaźnik pustostanów, który przekroczył 12 proc., ale eksperci rynku podkreślają, że ciągle jest wysoki popyt na nowe realizacje, bo niewynajęte powierzchnie, rozłożone w wielu obiektach, często są zbyt małe, żeby zaspokoić zapotrzebowanie najemców. Nowe biura są więc w dalszym ciągu cenione.

1

We Wrocławiu rynek powierzchni biurowych napędza głównie branża BPO, czyli usługi dla biznesu. Polska stała się liderem w tym zakresie w Europie Środkowej. Według danych z 2013 roku sektor nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce zatrudnia już ponad 110 tysięcy osób i w kolejnych latach przewidywany jest dalszy wzrost. Dla przykładu, we Wrocławiu dużymi najemcami są m.in. HP, Credit Suisse.

Jak kształtują się ceny najmu? Rzecz jasna najwyższe dotyczą lokalizacji centralnych, a więc Starego Miasta. Najemcy cenią jednak także inne lokalizacje, jak rejony ulic Powstańców Śląskich, Swobodnej, Robotniczej i Strzegomskiej. W tych wszystkich miejscach jest dość sporo nowoczesnych powierzchni biurowych.

Przeciętne ceny za wynajem całego obiektu, w dobrej lokalizacji i o dobrym standardzie wynoszą od 45 zł za metr kwadratowy – stawki oczywiście są nieco mniejsze, gdy w grę wchodzi wynajem większych powierzchni.

Aby zobrazować, podamy przykłąd: za 46 zł od metra do wynajęcia jest 1800 m kw., pięciokondygnacyjnego biurowca z 2001 roku przy ul. Ruskiej, a więc w centralnej lokalizacji Starego Miasta. Obiekt zapewnia wszelką niezbędną infrastrukturę (monitoring, ochrona, serwerownie itp.). 55 zł za metr to koszt wynajęcia 5000 m kw. biurowca przy ul. Piłsudskiego, a więc również w centralnej lokalizacji. Obiekt klasy B. zapewnia wszelkie niezbędne wyposażenie.

Do tańszych lokalizacji należą natomiast m.in. Śródmieście, czy dzielnice peryferyjne, takie jak Psie Pole. 35 zł od metra to ofertowy koszt wynajmu 270 m kw. powierzchni w biurowcu klasy B z 2001 roku na Kleczkowie, rejonie Śródmieścia. Z kolei, jedną z najtańszych ofert, będzie wynajem biura na Krzykach w lokalizacji – Borek, za który oferent oczekuje 20 zł od metra kwadratowego miesięcznie. Warto jednak dodać, że i na Starym Mieście, można „ustrzelić” okazje cenowe. Jedną z ofert w WGN jest wynajem 67 m kw. biura przy ulicy Ruskiej, w kamienicy z ochroną, recepcją itp. w cenie 21 zł od metra kwadratowego. Tego typu oferty nie zdarzają się jednak często.

Przegląd cen pokazuje, że w budynkach stosunkowo nowych, o dobrym standardzie, w centralnych lokalizacjach stawki zaczynają się od 40 – 45 zł za metr kwadratowy sięgając jednak nawet powyżej 100 zł/ m kw. Porównując ceny najmu do innych dużych miast możemy powiedzieć, że są one dużo niższe od tych ze stolicy, gdzie wynoszą one przeciętnie około 60 zł od metra, a w centrum około 80 zł, lecz mimo wszystko czynsze wrocławskie nie odbiegają za to od konkurencyjnego Krakowa – kształtują się na podobnym poziomie.
Jak rynek powierzchni biurowych będzie się rozwijał w tym roku? Zapewne nadal będzie w mocnym trendzie wzrostowym, gdyż widoczna jest duża podaż na obiekty biurowe. Jeśli chodzi o ceny powierzchni biurowych, to nie powinny one ulec większym zmianom.

Iwona Hryncewicz
Dział Analiz WGN

Data publikacji: 18 marca 2014
Print Friendly, PDF & Email