Lokale biurowe w Polsce

Biznes przyciąga biznes – czyli o dzielnicach biurowców w Polsce

Dzielnice biurowe na stałe weszły do krajobrazu polskich miast. Tzw. city rosną jak na drożdżach. Zjawisko ma wiele zalet, jednak również i wady – zwłaszcza dla mieszkańców tych dzielnic i pracowników. Ci w godzinach szczytu są narażeni na gigantyczne korki, bowiem rozrostowi biurowców nie towarzyszy rozrost infrastruktury.

Czym jest dzielnica biznesowa? Jest obszarem miasta, gdzie koncentrują swoją działalność duże firmy, wynajmując powierzchnie w nowoczesnych biurowcach. Koncentracja biurowców i firm na jednym obszarze przynosi wiele korzyści dla wszystkich – zarówno miastu, jak i samym firmom oraz otoczeniu biznesowemu. Miasto korzysta, bo wykorzystywane są luki w zabudowie – puste, jałowe przestrzenie. Często biurowce powstają w dawnych rejonach przemysłowych (Fabryczna we Wrocławiu, Wola w Warszawie) czy też po prostu w rejonach , które do niedawna były nieużytkowane. Dzielnice biurowe wypełniają te wyrwy i zapobiegają nadmiernemu rozrastaniu się miast na przedmieścia.

Koncentracja biznesu w jednym miejscu stanowi też istotną zaletę dla samych najemców, zwłaszcza, że niejednokrotnie w rejonach biznesu występują też obiekty naukowe: placówki wyższych uczelni, centra badawcze, parki technologiczne.

Wreszcie zarabia całe otoczenie, a więc firmy handlowe i usługowe. W nowoczesnych biurowcach standardem jest już szeroki pakiet usług i funkcjonalności dla najemców: są więc kantyny, przestrzenie relaksu, obiekty sportowe. Koncentracja placówek biznesu przyciąga też handel wielkopowierzchniowy.

Polskie tzw. city oczywiście na razie nie mogą się mierzyć z podobnymi dzielnicami Londynu, Paryża czy Nowego Jorku, jednakich rozwój jest bardzo dynamiczny. Do problemów, z którymi zmagają się tego typu obszary miast należy komunikacja. Błyskawiczny rozrost dzielnic biurowych nie współgra często z rozwojem infrastruktury. Na ulicach szczególnie „naładowanych” biurowcami w godzinach szczytu tworzą się duże korki, które stają się utrapieniem mieszkańców i pracowników. Komunikacja miejska jest z kolei często przeładowana.

Brak wystarczającej liczby miejsc parkingowych to kolejny mankament. Problemy komunikacyjne w szczególności dotyczą takich lokalizacji, jak choćby warszawska Domaniewska i Konstruktorska czy ulica Strzegomska we Wrocławiu.

Dzielnice biurowe największych polskich miast
1) Warszawa – stolica kraju z zasobem nowoczesnych biur na poziomie około 4,5 mln mkw. jest absolutnym, niepodważalnym liderem w zakresie zarówno wielkości rynku biurowego, jak i nowych inwestycji oraz rozwoju dzielnic biznesowych. Cechuje ją wyraźna supremacja i przepaść wobec miast regionalnych. Dzielnice biurowe stolicy mieszczą się w trzech głównych lokalizacjach: Śródmieście, Mokotów oraz Wola. Śródmieście, ścisłe centrum stolicy, obecnie dysponuje około 1,15 mkw. powierzchni biurowych. Konkurencyjny może być w tym zakresie jedynie Mokotów. Wśród sztandarowych nieruchomości biurowych są m.in. Rondo 1, Warsaw Financial Center i PZU Tower. Do 2016 roku ukończone zostaną m.in. biurowce The Tides, czy Gdański Business Center II.

Mokotów ze słynnym już „Mordorem” czyli ulicami Domaniewską I Konstruktorską, gdzie mieści się prawdziwe „zagłębie” biurowców, to kolejna topowa lokalizacja warszawska. Zaletą Mokotowa jest niewątpliwie dobre położenie – między centrum stolicy a Portem Lotniczym im. Fryderyka Chopina.

Wola to stosunkowo młoda dzielnica biznesu, ale cechująca się największym przyrostem podaży nowych powierzchni. To tu powstaje m.in. kolejna sztandarowa inwestycja biurowa stolicy, czyli wieżowiec Warsaw Spire.. Ten rejon miasta znacznie zyskał na atrakcyjności inwestycyjnej po uruchomieniu drugiej linii metra. Symptomem tego jest choćby duża podaż nowych inwestycji biurowych przy rondzie Daszyńskiego.

2) Kraków – jest największym rynkiem biurowy, wśród polskich miast regionalnych, poza stolicą. Inwestycje koncentrują się na Bonarce i w Zabierzowie. Ta pierwsza lokalizacja – w dzielnicy Podgórze – jeszcze do niedawna kojarzyła się mieszkańcom przede wszystkim z dawnymi zakładami chemicznymi, jednak dzięki realizacji projektu Bonarka for Business przy ul. Puszkarskiej zaczęła zmieniać swój charakter. Obecnie jest kojarzona jako krakowskie „city”. Do wiodących inwestycji w tym rejonie należą również m.in. Enterprise Park i Organe Office Park. Wśród innych lokalizacji biurowych w Krakowie wymienić należy m.in. Dębniki z inwestycją Skanski – Kapelanka 42 oraz kompleksem Green Office.

3) Wrocław – stolica Dolnego Śląska to trzeci rynek biurowy kraju, którego całkowity zasób to 530 tys. mkw. Obszar biznesu, podobnie jak w przypadku Krakowa (Bonarka) i Warszawy (Wola) wyrasta tu na dawnych obszarach przemysłowych. Mowa o dzielnicy Fabryczna i rejonie ulic Strzegomskiej oraz Robotniczej. Do największych inwestycji należą m.in. kompleks Millenium Tower, Green Towers oraz West Forum Business Center. Wśród nowych realizacji, są też obiekty położone w ścisłym centrum miasta – z nowym dużym kompleksem biurowym Dominikański, zrealizowanym przez firmę Skanska. Nowy biurowiec Echo Investment (West Gate) powstał również przy ul. Lotniczej – w zachodniej części Wrocławia.

Marcin Moneta, Dział Analiz WGN

Data publikacji: 10 marca 2016
Print Friendly, PDF & Email