Rynek nieruchomości komercyjnych

Jak wygląda obecna sytuacja rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce? Co wpływa na decyzje inwestorów? Odpowiedzi przynoszą dostępne w Internecie analizy lokalnej branży i plany kolejnych imponujących inwestycji. Spora ich część powstaje w stolicy Dolnego Śląska, a lokale biurowe we Wrocławiu cieszą się dużym zainteresowaniem także ze strony zagranicznych przedsiębiorców.

Duży wpływ na stabilizację rynku nieruchomości komercyjnych z pewnością ma ogólna sytuacja gospodarcza kraju. Wzrost gospodarczy, obecne stopy kapitalizacji, stosunkowo niska inflacja – to wszystko stwarza dogodne warunki do rozwoju branży, zwłaszcza że inwestorzy wciąż liczyć mogą na wysoki popyt na np. lokale biurowe we Wrocławiu. Co jeszcze korzystnie stymuluje inwestycyjne decyzje deweloperów? Na pewno spadek liczby powierzchni niewykorzystanych. I mimo, że trudno dziś o centrum biurowe, które w pierwszej ofercie sprzeda wszystkie swoje lokale biurowe we Wrocławiu, to ilość pustostanów wciąż maleje. Rynek polski w oczach zagranicznych inwestorów uchodzi dziś za najatrakcyjniejszy w całej Europie Środkowo-Wschodniej, a m.in. Warszawa, Wrocław, Kraków za miejsce bezpieczne do lokowania własnego kapitału.

Patrząc na lokalny rynek nieruchomości poprzez pryzmat liczb i statystyk liczbowych można dostrzec pozytywne dla sektora oznaki stabilnego rozwoju. O 23% wobec poprzedniego roku rośnie wartość zawieranych transakcji i wynosi obecnie 960 mln zł. Najaktywniejszy jest rynek biurowy. Tutaj bowiem, mimo wzrostu ceny czynszu, lokale biurowe we Wrocławiu wciąż znajdują swoich nabywców. Popyt wzrósł w porównaniu do roku minionego o 36%. To zaś skutkuje zrozumiałymi decyzjami inwestycyjnymi deweloperów.

W samej stolicy Dolnego Śląska podaż w drugim kwartale bieżącego roku wzrosła o 3,2% i wynosi obecnie ponad 360 tyś metrów kwadratowych (6 tyś nowej podaży). Lokale biurowe we Wrocławiu wciąż powstają, gdyż wciąż jest na nie żywe zapotrzebowanie. Mimo rosnących stawek (we Wrocławiu wzrost ten ustalił cenę wynajmu na poziomie 15,50 € za metr kwadratowy miesięcznie) w stolicy Dolnego Śląska liczba pustostanów jest najniższa wśród wszystkich większych miast regionalnych.

Jaka przyszłość stoi przed branżą? Czy pęd inwestycyjny zmaleje? Pewne jest jedno – lokale biurowe we Wrocławiu wciąż będą powstawać, przynajmniej przez najbliższy czas. Bowiem w budowie jest obecnie 114 tyś. metrów kwadratowych powierzchni komercyjnej. To zaś w praktyce oznacza tysiące nowych biur na firm zarówno lokalnych jak i zagranicznych. Takich wyników nie osiąga żadne inne regionalne miasto.

 

Data publikacji: 29 września 2013
Print Friendly, PDF & Email