Nadal spadają czynsze najmu za lokale handlowe. W ciągu pół roku o około 10 proc.

O około 8 – 10 procent spadły w ciągu ceny wynajmu lokali handlowych przy ulicach w największych miastach Polski. Tak wynika z analizy cen ofert zamieszczanych w WGN. Utrzymuje się więc trend spadkowy czynszów najmu. Zjawisko to wynika głównie ze zmiany preferencji klientów i dużej podaży galerii handlowych, które coraz częściej pojawiają się też w mniejszych miastach i wypierają drobny handel.

Podstawowe znaczenie w przypadku sklepów, czy też punktów usługowych ma dobra lokalizacja, czyli taka w której pojawi się wielu klientów. Chodzi o ciągi piesze, duże natężenie ruchu, obecność przy głównych ulicach, arteriach komunikacyjnych. Sklepy powinny posiadać też przeszklenia i wejścia od strony ulicy. Najbardziej pożądane jest umiejscowienie na parterze, a najpopularniejsze metraże to około 10 m kw.

W Polsce z roku na rok, drobnych punktów handlowych przy ulicach ubywa. Przybywa za to centrów i galerii handlowych. Obecnie w skali całego kraju jest ich ponad 400. Coraz więcej buduje się też w miastach małej i średniej wielkości. Galerie handlowe poprzez skupienie wielu punktów w jednym miejscu, oraz zróżnicowanie oferty na usługową, handlową oraz rozrywkową a także zjawisko po prostu mody, budują sobie istotną przewagę, nawet nad punktami o bardzo dobrej lokalizacji przy głównych ulicach handlowych. Coraz częściej mówi się o ich wymieraniu. To zjawisko obserwujemy m.in. w przypadku ulicy Świdnickiej we Wrocławiu.

Czynsze najmu za lokalizacje w galeriach handlowych są istotnie wyższe od punktów przy ulicach. Przeciętnie metr kwadratowy kosztuje tam 30 – 40 euro, przy czym cena za prestiżowe lokale w galeriach warszawskich może sięgać nawet i 100 euro.

Za lokale handlowe przy ulicach w dużych miastach najemcy płacą około 10 -15 euro. Pojedyncze oferty są droższe i sięgają około 100 – 150 zł, czyli 20 – 30 euro miesięcznie za metr.

Zarówno w Warszawie, jak i w Krakowie oraz Wrocławiu w ciągu ostatniego półrocza czynsze najmu wśród ofert WGN spadły. Skala obniżek to od 8 do 12 proc.

W przypadku stolicy Dolnego Śląska średnie czynsze najmu w okresie 6 miesięcy wynosiły około 60 zł za metr. Obecnie jest to 55 zł. Spadek wynosi 8 proc. W WGN coraz częściej spotykamy oferty przecenione i to nawet mimo bardzo dobrej lokalizacji

Przy ulicy Sokolniczej, kilkaset metrów od rynku jeden z oferentów wystawił na wynajem lokal o powierzchni 40 m kw. Czynsz wynosi 39 zł miesięcznie za metr. Z kolei pawilon handlowy przy ulicy Tęczowej, również blisko ścisłego Starego Miasta wyceniono na 40 zł od metra.

Identyczne zjawisko obserwujemy w Krakowie. Tu średnie stawki najmu są nieco niższe od wrocławskich i jeszcze spadły. W ciągu pół roku za metr kwadratowy płacono średnio 57 zł czynszu. W ostatnim miesiącu średnia cenowa wyniosła jednak 52 zł. Spadek cen to około 9 procent. Wśród ostatnich ofert zamieszczono m.in. lokal handlowy w galerii Zakopianka na Podgórzu, w cenie 45 zł od metra.

Najwyższe czynsze dotyczą oczywiście stolicy. Za bardzo prestiżowe lokalizacje na Śródmieściu trzeba płacić nawet 160 zł od metra kwadratowego, jednak średnia cenowa w WGN w ostatnim półroczu wynosiła około 80 zł za metr, natomiast w ostatnim miesiącu było już to tylko 70 zł od metra. Spadek cen wynosi więc 12 proc. W lokalizacjach mniej prestiżowych stawki są wyraźnie niższe. Przykładem może być Praga Południe, gdzie za pawilon handlowy jeden z oferentów oczekuje 30 zł od metra.

Na tle wcześniej wymienionych miast bardzo korzystnie cenowo prezentuje się Poznań. Tu średnia z ostatniego półrocza wynosiła zaledwie około 40 zł, przy czym obecnie jest to już 35 zł za metr. Nawet w dobrych lokalizacjach nie będzie jednak problemu ze znalezieniem powierzchni handlowych tańszych. Przykładowo: w WGN jeden z oferentów chce wynająć lokal na Grunwaldzie, w cenie 25 zł od metra miesięcznie.

Czy do końca roku będziemy obserwować dalsze spadki czynszów najmu? Na to pytanie ciężko jest wyraźnie odpowiedzieć. Na pewno warunki na tym rynku obecnie dyktuje klient. Wydaje się, że dalsze obniżki cen będą dotyczyć dotychczas wygórowanych cenowo lokalizacji, tych najdroższych, które będą zbliżać się po prostu do średniej cenowej, natomiast bez zmian pozostaną przeciętne stawki najmu. Oznacza to, że klienci będą mieli do dyspozycji coraz więcej dobrej powierzchni handlowej, po niższych cenach i w dobrych lokalizacjach.

Justyna Ocimek / Dział Analiz WGN

Data publikacji: 4 lipca 2014
Print Friendly, PDF & Email