Klasyfikacja budynków biurowych, cz.1

Polski rynek nieruchomości komercyjnych – młody i rozwijający się dynamicznie – funkcjonuje nieraz w warunkach pełnej, wolnorynkowej swobody. Brak niektórych regulacji prawnych, zastąpionych przez branżowe zwyczaje, zaskakuje zarówno klientów jak i deweloperów. Zdążyliśmy już się przyzwyczaić do „kwiatów” w stylu: „wyjątkowe apartamenty, już od 21 mkw.”. Podobnie bywa w sektorze luksusowych obiektów komercyjnych. Spróbujmy sobie odpowiedzieć na pytanie: jak przedstawia się w Polsce klasyfikacja budynków biurowych i co właściwe odróżnia luksusowe biura we Wrocławiu od pomieszczeń klasy C lub D?

Naszą klasyfikację zaczniemy od obiektów luksusowych, gdyż przy obecnej dynamice rozwoju branży, te mają najwidoczniejszą i najlepiej zbadaną reprezentację. Możemy odnieść wrażenie, z góry uprzedzę, że mylne, iż obecnie w kraju budowane są wyłącznie obiekty komercyjne najwyższej klasy. Wpływ na taki odbiór oferty mają oczywiście działania marketingowe: w ustach speców do reklamy wszystkie nowopowstałe biura we Wrocławiu spełniają wymogi obiektów klasy A. Rzeczywistość jest jednak inna. Czym powinien wyróżniać się budynek biurowy, by uznać go za obiekt najwyższej klasy?

Pierwsze kryterium potwierdzają rynkowe realia. W wielu przypadkach bowiem im lepsza lokalizacja, tym droższe są biura, np. we Wrocławiu, jak i w innych dużych miastach Polski. Stąd też budynki klasy A znaleźć możemy w centralnych i prestiżowych rejonach: w Śródmieściu, na Stary Mieście, lub w miejskich centrach biznesu.

Biura we Wrocławiu o najwyższym standardzie, sygnowanym pierwszą literą alfabetu muszą spełniać określone wymogi techniczne: zazwyczaj mieszczą się w nowoczesnym budynku wykonanym ze szkła, marmuru czy aluminium. Najczęstszym typem zagospodarowania lokali w tym standardzie jest tzw. open space – co pozwala najemcom dowolnie aranżować dostępną powierzchnię. Dodatkowo inwestor musi zagwarantować klientom szereg usług dodatkowych: podziemny garaż, ew. nadziemny parking przy obiekcie, klimatyzację, wewnętrzną sieć komputerową i centralę telefoniczną oraz pełne okablowanie. Biura klasy A we Wrocławiu muszą również posiadać kompleksowy system ochrony, w skład które wchodzą zabezpieczenia antywłamaniowe, odpowiednie czujniki i wewnętrzna kontrola dostępu.

Podobne wymagania dotyczą budynków klasy B+, które od klasy A różni w zasadzie tylko lokalizacja. Są one zazwyczaj utrzymane w podobnym standardzie, ale znajdują się w drugorzędnych rejonach miasta, na obrzeżach lub w dzielnicach fabrycznych. Do tej klasy zaliczyć można biura we Wrocławiu np. z obiektów: Cuprum Novum czy Legnicka Business House.

To luksusowy i elitarny początek listy klas w budownictwie biurowym. Warto jednak poznać jej dalszy ciąg, gdyż obiekty niżej notowane nadal dominują na lokalnym rynku nieruchomości komercyjnych.

 

Data publikacji: 8 grudnia 2011
Print Friendly, PDF & Email